На 8 ноември в Габрово откриват изложбата на Национално триенале „Мостове“ 2024.
Огромен екран с неясни същества и хипнотични картини, гоблени, скулптури и плетеници са сред акцентите в инсталацията на Франция на тазгодишното издание на Венецианското биенале. Тя е дело на карибско-френския скулптор Жулиен Крьозе.
АВТОРЪТ
Роден в Парижкото предградие Льо Блан Менил (Le Blanc Mesnil), Крьозе е израснал на френския остров Мартиника и описва работата си като опит да се бори със сложността на своята френско-карибска идентичност. Никога досега френският павилион не е бил представляван от френско-карибски художник, отбелязва изданието Artnews.
Авторът на материала отбелязва, че Жулиен Крьозе е млад скулптор, който често създава плетеници от метал, пластмаса и въжета, които са съчетани с дълги заглавия, загатващи за миграциите, които са се случвали в Карибите. Той често намира материалите, които използва, а те напомнят на отпадъци,
Изложбата „Естетика на злото“, отворена за посетители до 12 януари във виенския музей „Албертина модерн“, представя ранния творчески етап на гениалния творец Алфред Кубин, oбхващащ годините 1899 – 1904. Показани са 100 работи от колекцията на музея, състояща се от около 1800 рисунки, които визуализират неговия мрачен свят, завладян от злото, страшното и ужасяващото.
Представени са ранните творби на Кубин, в които преобладават песимизмът, страхът и не на последно място - женомразството на художника. Изложбата е организирана по теми и започва в първата зала с „Посветени на смъртта от раждането“ и „Фатална жена“. Особено натрапчива тук е картината „Яйцето“, която изобразява скелет на бременна жена с огромен корем. До нея е разположен отворен гроб, зад който стои мрачен жътвар. Това е една от многото
Преди двайсет и пет години Лорън Уайзбъргър, която мечтае да пише, започва работа като асистентка на главната редакторка на сп. „Вог“ Ана Уинтур. Годината е 1999 г. и „Ана нямаше компютър“, споделя по-късно Уайзбъргър, цитирана от „Гардиън“.
Асистентите имат задачата да разнасят компютрите на най-прочутия моден редактор в света, известна и до днес като законодателка в модата.
Двайсет и пет години по-късно светът, описан в романа „Дяволът носи „Прада“, направил Уайбъргър звезда на литературния небосклон в полето на бестселърите, изглежда почти романтично. Токсичната среда, довела до постоянен, денонощен стрес у начинаещата асистентка, се е променила до неузнаваемост.
Списанията, и не само модните, днес са пометени от онлайн медиите, а „високите и изумително изглеждащи хора“, работещи по стра
На 18 октомври е българската премиера на „Усмивка 2“ с Наоми Скот, съобщават от „Форум филм“.
Лентата разказва историята на световната поп сензация Скай Райли (Наоми Скот), която има повече от бурен живот под светлините на прожекторите. Точно, когато е на път да се отправи на ново грандиозно турне, става свидетел на смъртта на свой приятел и започва да преживява все по-ужасяващи и необясними събития. Съкрушена от ескалиращия ужас и тежестта на славата, тя е принудена да се изправи лице в лице с тъмното си минало, за да възвърне контрола над живота си, преди да е станало твърде късно.
Режисьор и сценарист е Паркър Фин, който разширява вселената, изградена от първия филм, предлагайки напълно нова история – още по-зловеща и по-шокираща, без обаче да губи и частица от оригинал
Френският късометражен филм "Жени на доброто" (Women of Virtue) и българският "Леванти" ще бъдат показани премиерно на 11 октомври в Културен дом НХК в Бургас. На събитието ще присъстват и техните режисьори, съобщават от културната институция в морския град.
Те са част от проекта „Четири сезона“, замислен първоначално като копродукция на България, Франция, Великобритания и Германия, но неосъществен заради пандемията от КОВИД-19. Като следствие на идеята обаче на екран са вече два късометражни филма. Единият е реализиран във Франция, а другият - в България и с подкрепата на Община Бургас, където преминават част от снимките, допълват от пресцентъра на градската администрация.
Между прожекциите на двата филма публиката ще може да се срещне лично и да разговаря с режисьори и продуценти на лентите - съответно Стефани Халфон от Франция и Ванина Кондова от Б
Събитието ще се състои в Художествена галерия „Христо Цокев“. Това съобщиха организаторите.
Експозицията е под патронажа на кмета на Община Габрово Таня Христова, а по време на събитието ще бъдат обявени номинациите и ще бъдат връчени наградите на отличените автори.
Триеналето се организира на всеки три години. Партньори на събитието освен Община Габрово са и Министерството на културата и Съюза на българските художници, посочват организаторите.
Изложбата е с конкурсен характер. Свои награди присъждат партньорите на събитието, като голямата награда е на Община Габрово.
Художествена галерия „Христо Цокев“ връчва четири награди, от които две са в категория „млад автор“.
Самостоятелната изложба на скулптора Радостин Дамасков ще бъде открита днес в галерия „Минерва“.
Изложбата може да бъде видяна от 8 август до 9 септември, съобщават организаторите.
Радостин Дамасков е роден през 1957 г. в град Бургас. Завършил е скулптура през 1982 г., а от 1987 г. е член на Съюза на българските художници.
Дамасков е участвал в много изложби в България и чужбина, както и в международни симпозиуми по скулптура. Работи в областта на малката пластика и монументалните форми. През 2010 г. печели национален конкурс и реализация на паметник на поетесата Петя Дубарова.
През 2011 г. създава първия нулев километър в България, намиращ се в град Бургас. За своите скулптури в камък и бронз получава дипломи от Министерствата на културата в Унгария, Грузия и Армения, както и почетния знак на Бургас.
Творби, дело на Дамасков, са притежа
След като ограничи ангажиментите си за няколко месеца заради болестта на съпругата си, принцесата на Уелс Катрин, британският принц Уилям се завръща "на сцената" с документален филм, посветен на ангажимента му към бездомните хора и пречупен през спомени от детството с майка му, принцеса Даяна, предаде АФП.
Филмът "Можем да сложим край на бездомността" се излъчва в две части в сряда и четвъртък по телевизия Ай Ти Ви (ITV) и в петък по Дисни плюс, за да достигне до глобалната публика.
Участието в тази кауза на принца на Уелс, който разполага с няколко двореца, предизвиква известни критики. Инициативата обаче демонстрира желанието на бъдещия крал и съпругата му Катрин, и двамата 42-годишни, да се покажат по-близо до британците, като скъсат с по традиция скованото кралско общуване и наложат по-личен, дори интимен тон.
През март принцесата на Уелс се обърна ди
Sofia Art Fair е едно изключително значимо събитие за София и съм много щастлив, че то е част от културния календар на столицата. Това каза кметът на София Васил Терзиев на откриването на първото издание на международното изложение за съвременно изкуство Sofia Art Fair тази вечер.
“Моята надежда е София да бъде все по-важна част в развитието на съвременното изкуство, а и като място все повече творци да излагат своите творби”, каза още кметът на София, който е и патрон на мероприятието.
“Отваряме нова страница за съвременното изкуство в България. Въобще. Генерално”, каза Радослав Механджийски, организатор на Sofia Art Fair.
Съвременното изкуство е една от най-вълнуващите форми на изказ в наше време. В рамките на изложението ще видите над 70 художника работещи в различни техники и подходи и съм сигурен, че всеки от вас ще намери
Симфоничният оркестър на БНР открива новия си сезон с концерт на 27 септември в зала „България“, съобщават от БНР.
Под палката на главния диригент Константин Илиевски ще прозвучи Сюитата за гъдулка и симфоничен оркестър „Земя на рози“ от Георги Андреев. Произведението е победител в конкурса „Симфонично произведение в 7/8”, а солист ще бъде авторът му.
За пръв път българската публика ще чуе пианиста Дмитрий Юдин. Той ще е солист в Концерт за пиано и оркестър в ла минор от Роберт Шуман. Замислена като „нещо между симфония, фантазия и концерт“, творбата е най-значимата в този жанр в германската музикална литература от средата на 19-и век и има специално място сред романтичните образци.
През юни Дмитрий Юдин спечели поделена втора награда на кон
Преди 14 години в Русе представихме спектакъла "Шоколадовият войник" - по пиесата на Бърнард Шоу "Оръжията и човекът", с режисьор Николай Поляков. Спомените ми от него са прекрасни - пълни салони и благодарна публика. Тогава никой от нас не се обиди - нито актьорите, нито режисьорът, нито зрителите. По тази причина ми е много странно това, което се случи снощи пред Народния театър, коментира русенската актриса Евгения Явашева.
В "Шоколадовият войник" през 2010 г. в Русе тя се е превъплътила в образа на прислужницата Лука.
"Играхме спектакъла с огромно удоволствие. Самият репетиционен процес беше прекрасен - със страхотен актьорски състав. Дали спектакълът е докоснал някого, това е съвсем друг въпрос, но нямаше такъв казус. Когато разбрах какво се е случило снощи, онемях. Не мога и да си представя, че може да има такъв вид агресия спрямо изкуство, спрямо таз
Според регламента темата "Мостове" включва два аспекта. Във философски аспект мостът е израз на вечното желание на човека да преодолява, да покорява, да опознава да свързва. Следствие на стремежа му за противопоставяне на деления, граници, бариери, пропасти.
Във втория аспект мостът се разглежда като едно от най-значимите съоръжения, построени от човека. Принадлежи на всички и е еднакъв за всички. Преодолява разстояния, построен винаги там, където се кръстосват най-много човешки нужди и съдби, информират от ХГ „Христо Цокев“.
От галерията посочват, че в настоящата селекция от творби тези две интерпретации на основната идея са надградени с многобройни смислови наслагвания. Авторите са развили темата за „Мостовете“ изключително свободно, разнообразно и експресивно. Настоящата експозиция, сякаш ни води по един духовен мост към творческите идеи на всеки автор, в мислите и емоциите му.
Първото издание на Националното триенале се проведе през 2017 г. и в него участие взеха 61 художника със 99 творби. В настоящото издание участниците са 84 и са представени със 106 творби. Сред дългият списък с имена се открояват тези на едни от най-емблематичните съвременни български художници. В Националното триенале „Мостове” участват художници с живописни произведения, посветени на темата, а и свободно интерпретирайки я, което е предпоставка за разнообразна и представителна селекция, посочват от галерията.